PROGRAMME – ROYAL ACADEMY OF ART THE HAGUE, GRADUATION FESTIVAL 2016

Click on the bars below to view the programme.

GRADUATION CEREMONIES

DepartmentDayTimeLocation
Textile & Fashion (BA)MONDAY 4 JULY16.00Courtyard Prinsessegracht
Photography (BA)MONDAY 4 JULY17.00Courtyard Prinsessegracht
Interior Architecture and Furniture Design (BA)TUESDAY 5 JULY16.00Courtyard Prinsessegracht
Fine Arts (BA)TUESDAY 5 JULY17.00Courtyard Prinsessegracht
Industrial Design (PGC)WEDNESDAY 6 JULY16.00Courtyard Prinsessegracht
Artistic Research (MA)WEDNESDAY 6 JULY16.00Courtyard Prinsessegracht
ArtScience (BA)WEDNESDAY 6 JULY17.00Courtyard Prinsessegracht
ArtScience (MA)WEDNESDAY 6 JULY17.00Courtyard Prinsessegracht
Interior Architecture (INSIDE) (MA)WEDNESDAY 6 JULY17.00Courtyard Prinsessegracht
TypeMedia (MA)WEDNESDAY 6 JULY17.00Courtyard Prinsessegracht
Interactive/Media/Design (BA)THURSDAY 7 JULY16.00Courtyard Prinsessegracht
Graphic Design (BA)THURSDAY 7 JULY17.00Courtyard Prinsessegracht

FRIDAY 1 JULY 2016

DepartmentTimeWhoWhatLocation
Artistic Research (MA)18.00Natasha TaylorPerformanceAuditorium
Artistic Research (MA)18.45Ana GuedesPerformanceAuditorium
Artistic Research (MA)19.30Fela KimPerformanceAuditorium
ArtScience (MA)16.00-17.00Cecile GentiliPerformanceCD001
ArtScience (MA)16.30, 17.45, 20.00Ingrid LeePerformancePD004
ArtScience (BA)17.00, 18.30, 19.30Tatiana KolganovaPerformancePD004
ArtScience (MA)17.30, 19.00Paula SalurandPerformanceBA013
Fine Arts (BA)OngoingDinu ComendantVideo InstallationSmall Cinema
Fine Arts (BA)OngoingMolly HivailandFilmBD011
Fine Arts (BA)OngoingRoel van HeeschFilmBD011
Fine Arts (BA)16.00 - 19.00Katarina SidorovaPerformanceCourtyard Bleijenburg
Fine Arts (BA)17.00 & 19.30Anna Lotte PeperkampPerformancePB213
Fine Arts (BA)17.30 & 18.30 & 19.30Elsje HollandersPerformancePB201
Fine Arts (BA)18.00 & 20.00Alex AndropoulosPerformanceBD007
Fine Arts (BA)18.00 & 20.00Anastasia ChaguidoulinePerformancePB203
Fine Arts (BA)18.00 & 20.00Ariuna NinaPerformanceBD109
Fine Arts (BA)18.00 & 20.00Bauwien UbbensPerformancePB301
Fine Arts (BA)19.30Judith SiemonsPerformancePB301
Fine Arts (BA)20.15Judith SiemonsPerformancePB301
Academy16.00 - 17.00director Marieke Schoenmakers & Alderman Joris WijsmullerOfficial OpeningCourtyard Prinsessegracht
Academy16.00 - 17.00Graphic Designer & Co Head Graphic Design Roosje KlapAwardshow
Graphic Design (BA)OngoingOrphé Tan-A-KiamPerformanceBasement
Graphic Design (BA)12.30, 15.00Jordan ReasidePerformanceEntrance Hall
Graphic Design (BA)17.00 -21.00Naomi NausPerformancePD202
Graphic Design (BA)19.00Joeri WoudstraPerformancePD2GA
Interior Architecture and Furniture Design (BA)16.00 - 21.00Live Silkscreening
Interior Architecture and Furniture Design (BA)17.30 - 18.00IAFD graduatesPresentationsLiving room
Interior Architecture and Furniture Design (BA)18.00 - 19.00SpeeddateLiving room & Kitchen
Interior Architecture and Furniture Design (BA)19.00 - 21.00Captain Fisherman'sPantsMusicLiving room
Photography (BA)OngoingSelection of 3rd & 4th year students plus alumniAuctionPC1GC

SATURDAY 2 JULY 2016

DepartmentTimeWhoWhatLocation
Artistic Research (MA)15.00 - 19.00Ana GuedesPerformanceAuditorium
Artistic Research (MA)16.00Fela KimPerformanceAuditorium
ArtScience (BA)12.00, 17.00Tatiana KolganovaPerformancePD004
ArtScience (MA)13.00, 14.00, 16.00Ingrid LeePerformancePD004
ArtScience (MA)13.30, 15.00Paula SalurandPerformanceBA013
ArtScience (MA)16.00-17.00Cecile GentiliPerformanceCD001
Fine Arts (BA)OngoingDinu ComendantVideo InstallationSmall Cinema
Fine Arts (BA)OngoingMolly HivailandFilmBD011
Fine Arts (BA)OngoingRoel van HeeschFilmBD011
Fine Arts (BA)12.00 - 14.00 & 16.00 - 18.30Katarina SidorovaPerformanceCourtyard Bleijenburg
Fine Arts (BA)12.00, 13.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00Elsje HollandersPerformancePB201
Fine Arts (BA)12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00Alex AndropoulosPerformanceBD007
Fine Arts (BA)12.00 & 14.00Ariuna NinaPerformanceBD109
Fine Arts (BA)12.00, 14.00, 16.00Bauwien UbbensPerformancePB301
Fine Arts (BA)14.00 & 16.00Anna Lotte PeperkampPerformancePB213
Fine Arts (BA)14.00 & 19.00Anastasia ChaguidoulinePerformancePB203
Fine Arts (BA)18.00Tour
Fine Arts (BA)19.30Judith SiemonsPerformancePB301
Fine Arts (BA)20.15Judith SiemonsPerformancePB301
Academy12.00 - 13.00Matthijs Booij, Heske ten Cate, Ornis Althuis, Maurice van Es, Martijn Verhoeven and othersRadioshowCourtyard Prinsessegracht
Academy17.00Tour
Graphic Design (BA)OngoingOrphé Tan-A-KiamPerformanceBasement
Graphic Design (BA)12.30, 15.00Jordan ReasidePerformanceEntrance Hall
Graphic Design (BA)17.00Joeri WoudstraPerformancePD2GA
Graphic Design (BA)17.00 -21.00Naomi NausPerformancePD202
Interior Architecture and Furniture Design (BA)11.00 - 20.00Live Silkscreening
Interior Architecture and Furniture Design (BA)13.00 - 14.00SpeeddateLiving room & Kitchen
Interior Architecture and Furniture Design (BA)14:00 - 15:00      Eva VerbernePerformancePD105
Interior Architecture and Furniture Design (BA)15:00 - 17:00Vyasa KoePerformancePD105
Interior Architecture and Furniture Design (BA)16.00Tour
Interior Architecture and Furniture Design (BA)19.00 -20.00SpeeddateLiving room & Kitchen
Masters17.30Tour
Photography (BA)OngoingSelection of 3rd & 4th year students plus alumniAuctionPC1GC
Photography (BA)14.00Tour
TypeMedia (MA)14.00 -17.00Alumni MeetingPA021 (Gipsenzaal)

SUNDAY 3 JULY 2016

DepartmentTimeWhoWhatLocation
Artistic Research (MA)15.00 - 19.00Ana GuedesPerformanceAuditorium
Artistic Research (MA)16.00Fela KimPerformanceAuditorium
ArtScience (BA)12.00, 17.00Tatiana KolganovaPerformancePD004
ArtScience (MA)13.00, 14.00, 16.00Ingrid LeePerformancePD004
ArtScience (MA)13.30, 15.00Paula SalurandPerformanceBA013
ArtScience14.00 or 16.00 - to be confirmedTour
ArtScience (MA)16.00-17.00Cecile GentiliPerformanceCD001
Fine Arts (BA)OngoingDinu ComendantVideo InstallationSmall Cinema
Fine Arts (BA)OngoingMolly HivailandFilmBD011
Fine Arts (BA)OngoingRoel van HeeschFilmBD011
Fine Arts (BA)12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00Alex AndropoulosPerformanceBD007
Fine Arts (BA)12.00, 13.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00Elsje HollandersPerformancePB201
Fine Arts (BA)12.00 & 14.00Ariuna NinaPerformanceBD109
Fine Arts (BA)12.00 - 14.00 & 16.00 - 18.30Katarina SidorovaPerformanceCourtyard Bleijenburg
Fine Arts (BA)14.00 & 19.00Anastasia ChaguidoulinePerformancePB203
Fine Arts (BA)14.00 & 16.00Anna Lotte PeperkampPerformancePB213
Fine Arts (BA)14.00 & 16.00Bauwien UbbensPerformancePB301
Fine Arts (BA)19.30Judith SiemonsPerformancePB301
Fine Arts (BA)20.15Judith SiemonsPerformancePB301
Academy17.00Tour
Graphic Design (BA)OngoingOrphé Tan-A-KiamPerformanceBasement
Graphic Design (BA)12.30, 15.00Jordan ReasidePerformanceEntrance Hall
Graphic Design (BA)17.00 -21.00Naomi NausPerformancePD202
Graphic Design (BA)17.00Joeri WoudstraPerformancePD2GA
Graphic Design18.00Tour
Interior Architecture and Furniture Design (BA)13.00 - 14.00SpeeddateLiving room & Kitchen
Interior Architecture and Furniture Design (BA)14:00 - 16:00      Vyasa KoePerformancePD105
Interior Architecture and Furniture Design (BA)16.00 - 20.00Live Silkscreening
Interior Architecture and Furniture Design (BA)16:00 - 17:00Eva VerbernePerformancePD105
Interior Architecture and Furniture Design (BA)19.00 -20.00SpeeddateLiving room & Kitchen
Masters17.30Tour
Photography (BA)OngoingSelection of 3rd & 4th year students plus alumniAuctionPC1GC

MONDAY 4 JULY 2016

DepartmentTimeWhoWhatLocation
Artistic Research (MA)15.00 - 19.00Ana GuedesPerformanceAuditorium
Artistic Research (MA)18.00Fela KimPerformanceAuditorium
ArtScience (BA)12.00, 17.00Tatiana KolganovaPerformancePD004
ArtScience (MA)13.30, 15.00Paula SalurandPerformanceBA013
ArtScience (MA)16.00-17.00Cecile GentiliPerformanceCD001
Fine Arts (BA)OngoingDinu ComendantVideo InstallationSmall Cinema
Fine Arts (BA)OngoingMolly HivailandFilmBD011
Fine Arts (BA)OngoingRoel van HeeschFilmBD011
Fine Arts (BA)12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00Alex AndropoulosPerformanceBD007
Fine Arts (BA)12.00, 13.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00Elsje HollandersPerformancePB201
Fine Arts (BA)12.00 & 14.00Ariuna NinaPerformanceBD109
Fine Arts (BA)12.00 - 14.00 & 16.00 - 18.30Katarina SidorovaPerformanceCourtyard Bleijenburg
Fine Arts (BA)14.00 & 19.00Anastasia ChaguidoulinePerformancePB203
Fine Arts (BA)14.00 & 16.00Anna Lotte PeperkampPerformancePB213
Fine Arts (BA)14.00 & 16.00Bauwien UbbensPerformancePB301
Fine Arts (BA)16.00Tour
Fine Arts (BA)19.30Judith SiemonsPerformancePB301
Fine Arts (BA)20.15Judith SiemonsPerformancePB301
Academy17.00Tour
Graphic Design (BA)OngoingOrphé Tan-A-KiamPerformanceBasement
Graphic Design (BA)12.30, 15.00Jordan ReasidePerformanceEntrance Hall
Graphic Design (BA)17.00 -21.00Naomi NausPerformancePD202
Graphic Design (BA)17.00Joeri WoudstraPerformancePD2GA
Interior Architecture and Furniture Design (BA)13.00 - 14.00SpeeddateLiving room & Kitchen
Interior Architecture and Furniture Design (BA)16.00 - 20.00Live Silkscreening
Interior Architecture and Furniture Design (BA)18.00Tour
Interior Architecture and Furniture Design (BA)19.00 -20.00SpeeddateLiving room & Kitchen
Masters17.30Tour
Photography (BA)OngoingSelection of 3rd & 4th year students plus alumniAuctionPC1GC
Photography (BA)17.00Photography (BA)Graduation CEREMONYCourtyard Prinsessegracht
Textile & Fashion (BA)16.00Textile & Fashion (BA)Graduation CEREMONYCourtyard Prinsessegracht

TUESDAY 5 JULY 2016

DepartmentTimeWhoWhatLocation
Artistic Research (MA)15.00 - 19.00Ana GuedesPerformanceAuditorium
Artistic Research (MA)16.00Fela KimPerformanceAuditorium
ArtScience (BA)12.00, 17.00Tatiana KolganovaPerformancePD004
ArtScience (MA)13.00, 15.00Ingrid LeePerformancePD004
ArtScience (MA)14.00, 16.00Paula SalurandPerformanceBA013
ArtScience (MA)16.00-17.00Cecile GentiliPerformancePD004
ArtScience18.00Tour
Fine Arts (BA)OngoingDinu ComendantVideo InstallationSmall Cinema
Fine Arts (BA)OngoingMolly HivailandFilmBD011
Fine Arts (BA)OngoingRoel van HeeschFilmBD011
Fine Arts (BA)12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00Alex AndropoulosPerformanceBD007
Fine Arts (BA)12.00, 13.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00Elsje HollandersPerformancePB201
Fine Arts (BA)12.00 & 14.00Ariuna NinaPerformanceBD109
Fine Arts (BA)12.00 - 14.00 & 16.00 - 18.30Katarina SidorovaPerformanceCourtyard Bleijenburg
Fine Arts (BA)14.00 & 19.00Anastasia ChaguidoulinePerformancePB203
Fine Arts (BA)14.00 & 16.00Anna Lotte PeperkampPerformancePB213
Fine Arts (BA)14.00 & 16.00Bauwien UbbensPerformancePB301
Fine Arts (BA)17.00Fine Arts (BA)Graduation CEREMONYCourtyard Prinsessegracht
Fine Arts (BA)19.30Judith SiemonsPerformancePB301
Fine Arts (BA)20.15Judith SiemonsPerformancePB301
Academy17.00Tour
Graphic Design (BA)OngoingOrphé Tan-A-KiamPerformanceBasement
Graphic Design (BA)12.30, 15.00Jordan ReasidePerformanceEntrance Hall
Graphic Design16.00Tour
Graphic Design (BA)17.00 -21.00Naomi NausPerformancePD202
Graphic Design (BA)17.00Joeri WoudstraPerformancePD2GA
Interior Architecture and Furniture Design (BA)13.00 - 14.00SpeeddateLiving room & Kitchen
Interior Architecture and Furniture Design (BA)16.00 - 20.00Live Silkscreening
Interior Architecture and Furniture Design (BA)16.00Interior Architecture and Furniture Design (BA)Graduation CEREMONYCourtyard Prinsessegracht
Interior Architecture and Furniture Design (BA)18.00 - 19.00IAFD graduatesPresentationsLiving room
Masters17.30Tour
Photography (BA)OngoingSelection of 3rd & 4th year students plus alumniAuctionPC1GC

WEDNESDAY 6 JULY 2016

DepartmentTimeWhoWhatLocation
Artistic Research (MA)15.00 - 19.00Ana GuedesPerformanceAuditorium
ArtScience (MA)12.00, 14.00Ingrid LeePerformancePD004
ArtScience (MA)12.30, 14.30Paula SalurandPerformanceBA013
ArtScience (BA)15.00Tatiana KolganovaPerformanceAuditorium
ArtScience (MA)16.00-17.00Cecile GentiliPerformanceCD001
ArtScience (BA) & (MA), Interior Architecture (MA), TypeMedia (MA)17.00ArtScience (BA) & (MA), Interior Architecture (MA), TypeMedia (MA)Graduation CEREMONYCourtyard Prinsessegracht
Fine Arts (BA)OngoingDinu ComendantVideo InstallationSmall Cinema
Fine Arts (BA)OngoingMolly HivailandFilmBD011
Fine Arts (BA)OngoingRoel van HeeschFilmBD011
Fine Arts (BA)12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00Alex AndropoulosPerformanceBD007
Fine Arts (BA)12.00, 13.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00Elsje HollandersPerformancePB201
Fine Arts (BA)12.00 & 14.00Ariuna NinaPerformanceBD109
Fine Arts (BA)12.00 - 14.00 & 16.00 - 18.30Katarina SidorovaPerformanceCourtyard Bleijenburg
Fine Arts (BA)14.00 & 19.00Anastasia ChaguidoulinePerformancePB203
Fine Arts (BA)14.00 & 16.00Anna Lotte PeperkampPerformancePB213
Fine Arts (BA)14.00 & 16.00Bauwien UbbensPerformancePB301
Fine Arts (BA)19.30Judith SiemonsPerformancePB301
Fine Arts (BA)20.15Judith SiemonsPerformancePB301
Academy17.00Tour
Graphic Design (BA)OngoingOrphé Tan-A-KiamPerformanceBasement
Graphic Design (BA)12.30, 15.00Jordan ReasidePerformanceEntrance Hall
Graphic Design (BA)16.00Tour
Graphic Design (BA)17.00 -21.00Naomi NausPerformancePD202
Graphic Design (BA)17.00Joeri WoudstraPerformancePD2GA
Interior Architecture and Furniture Design (BA)13.00 - 14.00SpeeddateLiving room & Kitchen
Interior Architecture and Furniture Design (BA)16.00 - 20.00Live Silkscreening
Interior Architecture and Furniture Design (BA)19.00 -20.00SpeeddateLiving room & Kitchen
Photography (BA)OngoingSelection of 3rd & 4th year students plus alumniAuctionPC1GC
Photography (BA)18.00Tour
Industrial Design (PGC), Artistic Research (MA)16.00Industrial Design (PGC), Artistic Research (MA)Graduation CEREMONYCourtyard Prinsessegracht

THURSDAY 7 JULY 2016

DepartmentTimeWhoWhatLocation
Artistic Research (MA)18.00Fela KimPerformanceAuditorium
ArtScience (MA)16.00-17.00Cecile GentiliPerformanceAuditorium
Fine Arts (BA)OngoingDinu ComendantVideo InstallationSmall Cinema
Fine Arts (BA)OngoingMolly HivailandFilmBD011
Fine Arts (BA)OngoingRoel van HeeschFilmBD011
Fine Arts (BA)12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00Alex AndropoulosPerformanceBD007
Fine Arts (BA)12.00, 13.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00Elsje HollandersPerformancePB201
Fine Arts (BA)12.00 & 14.00Ariuna NinaPerformanceBD109
Fine Arts (BA)12.00 - 14.00 & 16.00 - 18.30Katarina SidorovaPerformanceCourtyard Bleijenburg
Fine Arts (BA)14.00 & 19.00Anastasia ChaguidoulinePerformancePB203
Fine Arts (BA)14.00 & 16.00Anna Lotte PeperkampPerformancePB213
Fine Arts (BA)14.00 & 16.00Bauwien UbbensPerformancePB301
Fine Arts (BA)18.00Tour
Fine Arts (BA)19.30Judith SiemonsPerformancePB301
Fine Arts (BA)20.15Judith SiemonsPerformancePB301
Academy17.00Tour
Graphic Design (BA)OngoingOrphé Tan-A-KiamPerformanceBasement
Graphic Design (BA)12.30, 15.00Jordan ReasidePerformanceEntrance Hall
Graphic Design (BA)17.00Graphic Design (BA)Graduation CEREMONYCourtyard Prinsessegracht
Graphic Design (BA)19.00Joeri WoudstraPerformancePD2GA
Interactive/Media/Design16.00Interactive/Media/DesignGraduation CEREMONYCourtyard Prinsessegracht
Interior Architecture and Furniture Design (BA)13.00 - 14.00SpeeddateLiving room & Kitchen
Interior Architecture and Furniture Design (BA)14:00 - 15:00      Eva VerbernePerformancePD105
Interior Architecture and Furniture Design (BA)15:00 - 17:00Vyasa KoePerformancePD105
Interior Architecture and Furniture Design (BA)16.00 - 20.00Live Silkscreening
Interior Architecture and Furniture Design (BA)16.00Tour
Interior Architecture and Furniture Design (BA)19.00 -20.00SpeeddateLiving room & Kitchen
Masters17.30Tour
Photography (BA)OngoingSelection of 3rd & 4th year students plus alumniAuctionPC1GC